Mi az Erőszakmentes Kommunikáció?(EMK)
wazy 2005.02.04. 18:00
Dr. Marshall Rosenberg az EMK modelljének kifejlesztője így jellemzi a módszert: "az erőszakmentes kommunikáció az érzések és szükségletek nyelve".
Ez az a kifejezésmód, amikor az ész és a szív összekapcsolódik, most már talán úgy is mondhatom (ha elolvastad a Bemutatkozást, tudod, mire utalok), amikor a szív és az ész között összeköttetés, közlekedés van.
Sok példát találhatunk mindnyájan ennek az ellenkezőjére, amikor ez a kapcsolat nincs meg. Fel tudunk idézni az életünkből olyan helyzeteket,
amikor az ész döntött az érzelmeinket elnyomva. Sok olyat is, amiben elragadtak az emóciók, akár öröm, vagy düh formájában.
Hogy az ilyen viselkedéseknek milyen réges-régi hagyományai vannak, arra anyanyelvünk szolgál szép számmal példával. Ha valaki például az ügyemben érzéseit félretéve, hideg fejjel ellenemre dönt, ahelyett, hogy szívén viselné a sorsomat, meglehet, eszemet vesztve (utat engedve feltörő érzelmeimnek) rohannék a barátomhoz,hogy kiöntsem a szívem neki. Gyerekkoromban gyakran feltételezték, elment az eszem, pedig csak, ami a szívemen, az a számon is volt.(Azt hiszem, nem vagyok ebben kirívóan egyedül.)
Marshall Rosenberg az EMK-t zsiráf nyelv-nek is nevezi, ugyanis a szárazföldi állatok közül a zsiráfnak van a legnagyobb szíve. Szüksége is van rá, hogy a messze lévő agyhoz eljuttassa a vért. Nem csak a nagy szív a szimbóluma ennek a kommunikációs modellnek, hanem az agy és a szív közötti erőteljes és állandó összeköttetés. Sőt a zsiráf magasról tekint le az eseményekre, a problémák fölé emelkedik, s használva adottságát, a szív-agy közti kapcsolatot: felméri a helyzetet (objektív megfigyelés), azonosítja az érzéseit és az ehhez kapcsolódó szükségleteit, azután dönt és cselekszik.
Mivel ez a nyelv az érzések és szükségletek nyelve, a zsiráf nyelvet beszélő ember olyat tesz vagy mond, amivel hozzájárul az élet szebbé tételéhez.
A Zsiráf hű társa a Sakál, aki sakál nyelven beszél. A sakál nyelv nem ismeretlen nekünk, hiszen ez a tanult nyelvünk, ezt beszéljük. A természetes együttérzés velünkszületett képesség. Ettől születésünk után pár évvel elszakadtunk, jobb esetben csak eltávolodtunk. Mielőtt tiltakoznál, szeretném elmondani, mit értek ez alatt. Az empátia (együttérzés) az értő figyelmet
jelenti számomra, amikor a másik embertől hallottakat - bárhogy fejezze is ki magát - érzésekre és szükségletekre fordítom le. Az empátia könnyen
összetéveszthető a szimpátiával. Ha pl. a barátomat aggasztja életszinvolának romlása, s én csatlakozom hozzá azzal, hogy szídom az adózási rendszert, meg mindent, akkor empátia helyett szimpátiával fordulok felé. Azokat a kommunikációs módokat, amelyek erőszakos megnyilvánulásokat ( szóban és tettben ) tartalmaznak, M. Rosenberg " életidegen kommunikáció"-nak nevezi.
|